چگونه از ریزش مشتری جلوگیری کنیم؟

چگونه از ریزش مشتری جلوگیری کنیم؟

همه ی کسب و کارها دارای فراز و نشیب هایی هستند که از زمان پا گرفتن تا زمان رشد و توسعه با این سختی ها روبرو می شوند. در هر کسب و کاری اگر با اطلاعات لازم و آگاهی های مرتبط با بازار آن شغل وارد نشوید، امکان شکست برای آن کسب و کار وجود دارد.

مشاغل آزاد و به طور کل مشاغلی که بر پایه ی مشتری مداری شکل می گیرند در صورتی که به بازاریابی و جذب مشتری در آنها توجهی نشود آن کسب و کار قطعا با مشکلات زیادی روبرو می شود. زمانی که کسب و کار شما دچار رکود شده و مشتریان ثابت خود را از دست داده بهتر است جای سرخوردگی به فکر چاره باشید و زود خسته نشوید.

اگر می خواهید بدانید که ریزش مشتریانتان آمار معمول یا غیر معمولی دارد باید بدانید که ریزش مشتریان در هر کسب و کاری بستگی به وضعیت بازار اقتصادی و صنعت دارد. می توان گفت سالانه هر نوع کسب و کاری به طور متوسط ۱۰ الی ۲۵ درصد مشتریان خود را از دست می دهد. هر کسب و کاری با توجه به شرایط اقتصادی آن کشور و دوره رکود یا رونق بازارهایش سالانه درصدی از مشتریان خود را از دست می دهد.

بنابراین دلایل ریزش مشتریان در کسب و کار شما نیز قطعا با سایرین متفاوت خواهد بود. ممکن است ریزش مشتریان شما در برخی از کسب و کارهای مشابه شما در نقطه ای دیگر از دنیا اصلا فاجعه نباشد در حالی که برای شما مشکلات زیادی به بار آورده است.

بنابراین لازم است شما درصد ثابتی از مشتریان خود را که موجب سوددهی مجموعه تان می شوند بشناسید و بدانید در صورت تغییر چقدر دچار ضرر یا سود خواهید شد. قطعا از دست دادن مشتری هزینه های سختی برای کسب و کار شما ایجاد می کند و برای اینکه بتوانید به ازای مشتری از دست رفته مشتریان جدیدی را جایگزین کنید نیاز به صرف وقت و هزینه زیادی خواهید داشت.

آنچه که در این میان بیش از همه چیز باید به آن توجه داشته باشید این است که بدانید چرا مشتری خود را از دست داده اید؟ مشتری سابق شما چه خدمات اشتباه یا خریدی از مجموعه شما تجربه داشته که از آن ناراضی می باشد؟ شما با یافتن علت ریزش مشتریانتان می توانید سود خود را به میزان ۲۵% افزایش دهید و مانع از اشتباهات بیشتر در کسب و کارتان شوید. طراحی لوگو 

شرکت تبلیغاتی ادریس

با تشکر

One Response to چگونه از ریزش مشتری جلوگیری کنیم؟

  1. بازی اورجینال می گوید:

    به نظر من مهم نیست که مشتری ای رو که ما پیدا کرده بودیم رو از دست بدیم!!! مهم اینه که روشی رو در پیش بگیریم که مشتری مارو پیدا کنه که اینطوری دوام بیشتری هم خواهد داشت!!!

    پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جواب را وارد نمایید *

Scroll to Top