مفهوم علایم در لوگوها چیست؟

مفهوم علایم در لوگوها چیست؟

دانش تایپوگرافی در طراحی حرفه ای لوگو به معنای ارائه طرح های جذاب همراه با خلاقیت بالا است. با استفاده از دانش تایپوگرافی می توان مفاهیم را به روشنی منتقل نمود و به نوعی می توان آن را جایگزین متن و سخنرانی های طولانی مدت کرد. برای یادگیری تایپوگرافی و پیاده سازی حرفه ای آن، باید مقدمات آموزشی در این زمینه را سپری نمود.

برای این که بتوان واژگان و نوشته های مفهومی را طراحی کرد باید با خط شناسی به خوبی آشنایی داشت. این خطوط شامل خطوط سنتی و باستانی و خطوط و علایم مدرن نیز می باشد.

زیرا در تایپوگرافی لازم است همه حروفی که استفاده می شود با هم هماهنگ و متحد باشند و یک پیام واحد را برسانند. در صورتی که در تایپوگرافی تناقض و تضاد مشاهده شود کیفیت کار به میزان زیادی افت پیدا خواهد کرد. همچین یکی از شروط خوانا بودن تایپوگرافی نحوه اتصال واژگان به یکدیگر می باشد.

در این زمان است که علم اتصال حروف به کمک طراح می آید و طرح بر پایه این آشنایی و ایجاد تغییرات در اتصالات و چگونگی زاویه بندی ها شکل می گیرد. به طورکلی از نشانه های یک تایپوگرافی با درجه بالا، می توان به درک آسان آن در کوتاه ترین زمان و همچنین خوانا و شفاف بودن اشاره کرد. در تایپوگرافی و به طور کلی طراحی حرفه ای لوگو، علم آشنایی با علایم و نشانه ها بسیار راهگشا خواهد بود.

واژه نشانه، از کشور یونان برآمده است و دارای معنای نشانه یا علامت می باشد. واژه نشانه پس از ورود به زبان عربی به صورت سیما و سیمیا ارایه شد و در زبان فارسی این کلمه به شکل نشانه شناسی معنا یافت. این واژه همان طور که از کشور یونان برآمده است، بنابراین یونانیان نیز در زمینه نشانه شناسی تبحر بالایی دارند، و در این زمینه نیز در مقایسه با سایر ملل پیشتاز فعالیت نشانه شناسی هستند.

نشانه شناسی پس از گذشت زمان طولانی به عنوان گرایشی از علوم شناخته شد و نخستین بنیان گذاران علم نشانه شناسی در جهان فردینان دوسوسور (سوییسی تبار و زبان شناس) و چارلز ساندرس پیرس( فیلسوف امریکایی) می باشند. این دو دانشمند از نظر زمانی با یکدیگر هم عصر بودند و در یک دوره زندگی می کردند.

امروزه علم نشانه شناسی به وسعت بسیاری دست پیدا کرده است. در میان مردم جهان شناخته شده است و از جمله علومی به شمار می آید که در زمینه های تجاری بسیار مورد استقبال قرار گرفته و کاربردهای فراوانی پیدا کرد.

در برندینگ و تجارت، علم نشانه شناسی به جایگاه بسیار خوبی دست یافت، در واقع آشنایی و دانش نشانه شناسی سبب می شود بهترین و جذاب ترین لوگو طراحی گردد. نشانه ها در کشورهای مختلف معناهای متفاوتی دارند، بنابراین در طراحی لوگو  تفاوت تعابیر را باید در نظر داشت.

www.edris-ac.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جواب را وارد نمایید *

Scroll to Top