فروشگاه ها و بازاریابی اینترنتی

همانطور که می دانید، به دلیل توسعه و گسترش فناوری ارتباطات و اطلاعات، تمام حوزه های مختلف زندگی و کسب و کار و تجارتِ مردم جهان از قالبِ سنتی و کهنه ی خود بیرون آمده و وارد دنیای پیشرفته و کاملاً متفاوتی شده اند. دیگر لازم نیست هزینه های سرسام آوری را صرف خرید یا اجاره ی فضاهای اداری و فروشگاهی در گران ترین نقاط تجاری کنید. کافی است با رعایت اصولی که در ادامه خواهم گفت، حضور قدرتمند و کارآمدی در فضای اینترنت داشته باشید.

شما میتوانید با صرف هزینه ی کمتر در فضایی محدودتر اما با کارایی بسیار، بهترین و سودآورترین فضای تجاری و فروشگاهی را راه اندازی کنید و مثل بسیاری از شرکت ها و فروشگاه های موفقِ جهان، از فروش بی سابقه و گردش مالیِ شگفت انگیز بهره مند شوید. این شیوه، هر روز بیش از پیش جایگاه وسیع تری را در میان کسب و کارهای مختلف به خود اختصاص می دهد و هر روز شاهد شرکت ها و فروشگاه های الکترونیکی و در واقع اینترنتی بیشتری هستیم که به این جامعه ی عظیمِ کسب و کارهای اینترنتی می پیوندند.

سؤال اینجاست که چگونه میتوان یک کسب و کار و فروش موفق به راه انداخت؟!

شما با چه کسانی طرف حساب هستید؟ خُب معلوم است، مشتری ها. برای اینکه بتوانید پولی بیشتر از آنچه که فکرش را میکردید بدست آورید، باید بتوانید هم مشتری بیشتری را به سمت خودتان جذب کنید و هم به مشتریانی که دارید، خدمات مناسب و رضایت بخشی ارائه کنید.

برای این منظور، باید کاری کنید که دیده شوید، یعنی چه؟ یعنی اینکه یک وب سایت قوی و جذاب داشته باشید تا مشتری را در همان چند ثانیه ی اولِ بازدیدش از سایت تان مجذوب خود کنید و بهترین اطلاعات را در مورد خودتان و محصولات و خدمات تان در اختیارش قرار دهید. وب سایت شما مثل شناسنامه ی کاریِ شماست. اگر جذابیت و صداقت لازم را نداشته باشد، درست مثل این است که فروشگاهی راه اندازی کرده اید و اجناس بنجل یا فاسد و غیرقابل استفاده در آن چیده اید.

انواع بازاریابی الکترونیکی 

۱٫ بازاریابی اینترنتی Internet Marketing، ۲٫ بازاریابی تعاملی Interactive Marketingو ۳٫ بازاریابی موبایلی (سیار)  Mobile Marketingکه ما در اینجا به بررسی بازاریابی اینترنتی خواهیم پرداخت.

بازاریابی اینترنتی: 

خاستگاه و آغاز بازاریابی اینترنتی به اوایل دهه ی ۹۰ برمیگردد. در اوایل شروع به کارِ سایت های بازاریابی و فروش، این سایتها به شکل امروزین نبودند و فقط به شکل ساده و با استفاده از فایل های متنی با مخاطب ارتباط برقرار میکردند، اما بعدها به تدریج پای طرح های گرافیکی و عکس و تصاویر متحرک به سایت ها باز شد و تحولی چشمگیر در کیفیت و کارآمدی سایت ها بوجود آمد.

بازاریابی و فروش اینترنتی و بطور کلی کسب و کار و تجارت اینترنتی از زمانی رواج پیدا کرد که اینترنت بطور گسترده در اختیار عموم مردم قرار گرفت. کارکردِ اصلیِ بازاریابی اینترنتی در واقع مدیریت اطلاعات شرکت یا فروشگاه، ارتباط ۲۴ ساعته با مشتری، خدمات رسانی کارآمد به مشتری ها و فروش محصولات و جذب سفارشات است.

انواع بازاریابی اینترنتی:

۱٫ ارتباط مستقیم شرکت/ فروشگاه با مصرف کننده B2C یا Business to Consumer

۲٫ ارتباط دو شرکت یا شرکتو فروشگاه B2B یا Business to Business

۳٫ سایت های ارائه ی بازه ی قیمت ها: در برخی سایت های بازاریابی اینترنتی، بازه و محدوده ی قیمت ها ارائه می شود و مشتریان با مراجعه به آنها و ثبت بودجه و محدوده ای که برای قیمت کالای خود در نظر دارند، از میان کالاهایی که سایت در آن بازه ی قیمت پیشنهادی معرفی می کند، کالای مورد نظرشان را انتخاب و خریداری میکنند. مثل سایت www.priceline.com

برخی سایتهای دیگر نیز حداقل قیمت های موجود را برای کالاهای درخواستی ارائه می کنند، مثل www.hotwire.com

و برخی دیگر نیز نقش سایت حراج و مزایده ی آنلاین را دارند که در آن خریداران برای کالاهای موجود قیمت میگذارند و هر کالا به بالاترین قیمت فروش میرود. مثل سایت www.Ebay.com

  چند نکته ی مهم!

   برای اینکه وب سایت جذابی داشته باشید، باید برای آن وقت و هزینه صرف کنید. هیچ چیزی مُفت و رایگان بدست نمی آید! حتی برای پول در آوردن و ثروتمند شدن هم باید پول خرج کنید!

   ایجاد و راه اندازی سایت، مثل راه اندازیِ هر کسب و کاری با ریسک و احتمالات همراه است، اما با رویکرد و عملکردی حساب شده میتوان این ریسکِ موفق شدن یا نشدنِ سایت را به حداقل رساند.

   باید از طراح سایت تان بخواهید به گونه ای آن را ساماندهی و ترسیم کند که امکان دسترسی به اطلاعات مورد نظر مشتریان و ویژگی های کالاها، خدمات ارائه شده و قیمت ها برای مشتریان به راحتی فراهم باشد. شکل و شمایل داخلی سایت باید به گونه ای باشد که مشتری در کمترین زمان ممکن و با کمترین زحمت بتواند به دامنه ی وسیعی از اطلاعات مورد نیازش دسترسی پیدا کند و با اینکه امکان مشاهده ی کالا از نزدیک و لمس آن وجود ندارد، اما آشناییِ نسبتاً کاملی را از کالا بدست آورد و به راحتی تصمیم گیری کند. خلاصه اینکه وب سایت شما اعتبار و آبروی کسب و کار شماست و وظیفه و فلسفه ی ایجاد آن، خدمات رسانی ایده آل به مشتری است.

   اطلاعاتی که در مورد کالا و خدمات تان در سایت قرار می دهید بایستی مرتبط و هماهنگ با کالاها و خدمات تان، به روز و جدید، کافی، جذاب، سازگار با سلائق مصرف کننده و شفاف و قابل فهم باشد. مشتری بعد از بازدید از سایت شما، هم باید آگاهی لازم برای تصمیم گیری و انتخاب را پیدا کند، هم احساس رضایت کند و هم برای خرید کالای شما احساس رغبت و ع لاقمندی داشته باشد.

خلاصه ی کلام: نمیتوان در گوشه ی امن و دنجی نشست و همان شیوه ها و رَویه ی گذشته را دنبال و کارهای همیشگی ر ا انجا م داد و در عین حال، نتایجی متفاوت و تغییر و پیشرفت را انتظار داشت. پیشرفت های بزرگ همواره با ماجراجویی و ریسک همراه بوده و هستند. باید سراغ چیزهای تازه رفت و باید شیوه های جدید را آزمود. همه چیز در حال تغییر تدریجی است. اگر خودمان را با این تغییرات هماهنگ نکنیم، به تدریج نابود و حذف خواهیم شد. حتماً بسیاری از شما جریان قورباغه و آب جوش را شنیده یا خوانده اید. اگر قورباغه ای را در آب جوش بیندازید، چه میشود؟! خُب معلوم است! فوراً از شدت گرما از ظرف بیرون میپرد. اما اگر همین قورباغه را در ظرف آب خنک بیندازید و ظرف را روی حرارت ا جاق قرار دهید، چه میشود؟! قورباغه داخل آبی که دارد کم کم گرم میشود میماند! فرار نمیکند! و طولی نمیکشد که یک خوراک قورباغه ی پخته شده و آب پز آماده ی خورده شدن است! همه ی ما هم همینطور هستیم. شاید اگر صبح از خواب بیدار شویم و ببینیم ناگهان ۱۵ کیلوگرم چاق شده ایم، حتماً دیوانه میشویم. اما اگر در عرضِ ۳ ماه، ۱۵ کیلو چاق شویم، شاید حس ناخوشایندی هم نداشته باشیم. در کسب و کار هم همین قضیه برقرار است. طوری نباشد که از پیشرفت های دنیای کسب و کار غافل بمانیم و ناگهان به خودمان بیاییم و ببینیم که قورباغه ای پخته و نابود شده هستیم در میان آوارِ روش های کهنه ای که کورکورانه و متعصبانه دنبال کردیم و هرگز دنبال تازه ها نرفتیم و روزی ممکن است ناگهان به خودمان بیاییم و ببینیم فرسنگ ها از پیشرفت های دنیای کسب و کار خود عقب مانده و فاصله داریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جواب را وارد نمایید *

Scroll to Top