علت نه گفتن مشتری به ما چیست؟

قطعا هر فروشنده ای دوست دارد در تمام مذاکرات خود موفق شود و به سود آوری برسد. اما یک سوال؟ اگر تمام مشتری ها پاسخ مثبت دهند چه تفاوتی بین یک فروشنده ای حرفه ای و یک فروشنده ی تازه کار است؟ پاسخ روشن است، اگر تمام مشتری ها پاسخ مثبت میدادند همه به سمت شغل فروشندگی گرایش پیدا میکردند، اینطور نیست؟ قصد داریم به صورت مختصر در مورد علت های نه گفتن مشتری صحبت کنیم …

۱- احتمال دارد مشتری نیاز به خدمات یا محصولات شما را درک نکرده باشد. یک فروشنده موفق هر چه بیشتر در مورد مشتری اطلاعات کسب کند و رصد کند مشتری چه چیزی نیاز دارد و با چه ویژگی هایی، قطعا در فروش موفقیت بیشتری کسب میکند. بهتر است قبل از شروع مذاکرات سوالاتی را یادداشت کنیم  و در حین مذاکرات بپرسیم تا اطلاعات بیشتری در مورد نیاز مشتری به دست آوریم. باید محصولات یا خدمات خود را به گونه ای معرفی کنید که نیازهای مشتری را براورده کند. پس ابتدا نیازهای مشتری را به دست آورید، سپس محصول را بر اساس نیاز مشتری معرفی کنید.

۲- مشتری احساس میکند قیمت محصول یا خدمات بالا است، ولی به محصول و خدمات نیاز دارد. در این حالت ما به عنوان فروشنده ی حرفه ای نتوانسته ایم ارزش واقعی محصول را به مشتری بشناسیم. همیشه مزیت از دیدگاه مشتری معنا پیدا میکند، مثلا برای یک مشتری جنس پارچه مهم است و برای دیگری برند محصول یا شاید قیمت آن. سعی کنید خواسته و نیاز مشتری را پیدا کنید و بر اساس نیاز مشتری یک مزیت ایجاد کنید، مثلا هزینه های مشتری را کاهش دهید یا بسته بندی را شیک و کوچکتر کنید، یا مزیت آموزش رایگان بذارید برای محصولات و خدمات خود. مزیت باید هدفمند و شناخت از مشتری ایجاد شود.

۳- اگر مشتری به خدمات شما نیاز داشت و باز هم نه گفت باید اعتماد سازی کنید، چند روش اعتماد سازی : برای خدمات و محصولات خود گارانتی بذارید – جنس فروخته شده را تا مدتی پس بگیرید، حتما رزومه ای کامل از خود ارایه کنید، گواهینامه های استاندارد مثل ایزو و … را ارائه کنید … گاهی ممکن است مشتری به معنای واقعی به خدمات یا محصولات شما نیاز داشته باشد ولی اولویت های مهم تری برای خرید دارد، در این حالت شما به عنوان یک فروشنده حرفه ای یاید : شرایطی را ایجاد کنید تا مشتری بازهم با توجه به اولویت هایش از خدمات و محصولات شما استفاده کند، مثلا در یک تایم تخفیف ویژه بذارید یا شرایط پرداخت اقساطی با سود کم  و … امیدواریم هیچ مشتری به شما نه نگوید.

با تشکر، شرکت برندسازی ادریس

One Response to علت نه گفتن مشتری به ما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جواب را وارد نمایید *

Scroll to Top