خرید سازمانی چیست؟

خرید سازمانی چیست؟

خرید سازمانی شامل فرآیندی است که در آن تصمیم به خرید تامین کالاهای ضروری سازمان ها از میان برندهای مختلف اتخاذ می شود. در این میان سازمان ها به بررسی وشناخت و ارزیابی عرضه سازمان های مختلف می پردازند و از میان آنها جهت تامین کالاهای مورد نیاز تعدادی از برندها را انتخاب می کنند.

در این میان انتظارات سازمان ها شامل درک عرضه کنندگان از کیفیت نیاز سازمان ها به منظور برآورده شدن نیازهای سازمانها به بهترین شکل و همچنین بررسی تجربه اشخاصی که از برندهای مورد بررسی خرید کرده و ارزیابی میزان رضایتمندی آنها است. فرآیند خرید نیز دارای ویژگی هایی خاص سازمان ها می باشد.

این خرید به طور کلی مانند خرید عامه ی مصرف کننده ها است، خرید سازمانی امکان دارد طی تصمیمی مشترک و یا مستقل صورت بگیرد، اغلب در مناقصه های عمومی فروشنده ها شرایط کلی خود را بیان می کنند ،توانایی های بالقوه خود را معرفی کرده و این روند مناقصه برای تمام برندهای انتخاب شده شکل می گیرد.

در زمان خرید و انتخاب لازم است که مشکلات و تعارض ها برطرف شود. برای حل مشکلات و رفع تعارض ها اغلب از شیوه های زیر استفاده می شود.

 اغلب پیش از آنکه تصمیم نهایی جهت انجام خرید از برندها صورت بگیرد اطلاعات بیشتری کسب توسط سازمان ها کسب می شود که این روش یکی از موثرترین و رایج ترین روش ها می باشد. در زمان گفتگو با ایجاد حس اعتماد و تشویق به خرید به چرایی انتخاب ها پاسخ داده می شود و در میان برندها، برندی انتخاب می شود که بیشترین توانایی و قدرت را جهت مجاب کردن سازمان مربوطه داشته باشد.

شرایط کلی و موقعیت هایی چون ویژگی های اقتصادی جامعه، بحران های مالی ، تجرات های داخلی و خارجی، میزان رضایت کارکنان، تعطیلی و یا اعتصاب کارکنان برندها، سالم بودن و یا خراب بودن ماشین آلات برندها در انتخاب نهایی سازمان ها موثر است. پس از آنکه همه مراحل ذکر شده گذرانده شد خرید نهایی صورت می گیرد. در صورتی که خرید انجام شود و یا روند خرید متوقف شود از اطلاعات کسب شده جهت مراجعات بعدی استفاده خواهد شد. در زمان انجام خرید و روابط، تماس ها و ملاقات های منظم جهت پیگیری های لازم رایج می باشد .

طراحی لوگو 

با تشکر 

شرکت تبلیغاتی ادریس 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جواب را وارد نمایید *

Scroll to Top