برند سازی حسی چیست؟ Sensory Branding

تجربه و تحقیقات نشان داده است که حواس ما، بویایی، بینایی، شنوایی، لامسه و چشایی فرآیند خرید را تسریع می کنند. شاید در قدیم هم انسانها به نوعی تاثیر حواس را در خرید می دانستند.

چند بار شده که بدون تصمیم قبلی وقتی بوی جگرکی به مشامتان می رسد تصمیم به خوردن جگر میگیرید؟ چند بار شده که به خاطر رنگ لباسی که بر تن بازیگر مورد علاقه تان بوده، تصمیم به خرید لباسی میگیرید تا حس آن بازیگر و شیرینی و دلنشینی اش را در خود زنده نگه دارید.

برند سازی حسی یعنی ایجاد حس های نوستالژیک در مشتریان و ترغیب آنان به خرید. بسیاری از بو ها، رنگ ها و صداها تداعی کننده خاطرات دلنشین مردم یک فرهنگ و یا سرزمین هستند. شما می توانید برند حسی خود را داشته باشید و بیانگر یک حس و حال خاص باشید. طبق تحقیقات ۹۳ درصد افرادی که خرید می کنند به خاطر رنگ محصولات جذب شده اند و ۶ درصد به خاطر جنس محصولات و آن یک درصد درگیر بو و فضا و سایر عوامل حسی دست به خرید زده اند.

برند های خارجی کاملا به تاثیرات این حواس در خرید آگاه هستند و بوهایی که تداعی کننده محیط ها و خاطرات دلنشین مانند بوی دریا، چوب، جنگل، خاک و … هستند را استفاده میکنند تا حس خوب و نوستالژیک را به مشتری انتقال دهند و او را مجذوب کنند. به کار بردن این بو ها در ساخت عطر ها بسیار پرطرفدار بوده است. برای ما ایرانیان بوی هل، گلاب، برنج دم کشیده، چای نبات و بوی برگه های کتاب تازه و یا بوی بهار نارنج و … نوستالژیک هستند. هر چند شاید امکان پذیر نباشد که این بو ها را به عنوان عطر به تولید رساند اما میتوان از این بو ها در فروشگاه ها برای جلب مشتری استفاده کرد. آرام کردن و دلنشین کردن فضای خرید میتواند راه خوبی برای پر فروش تر کردن محصولات و برند شدن باشد. سعی کنید با برانگیختن احساسات نوستالژیک و خاطرات دلنشین وطنی، برند سازی حسی و یا تجربه محوری ایجاد کنید. این باعث میشود در ذهن مشتریان بمانید. بوی نان تداعی کننده احساس گرمی و خانگی است، بوی سیب و خیار فضای فروشگاه را بزرگتر میکند و بوی هل آرامش بخش است. بوی دود باعث میشود فضا کوچکتر به نظر بیاید. بوی چرم تداعی کننده شیک بودن است.

در بین شلوغی این روزها، ترفندی بزنید و با استفاده از تحریک احساسات خوش، برند سازی کنید و در ذهن مردم ماندگار شوید.

با تشکر

شرکت برند سازی ادریس

75 Responses to برند سازی حسی چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جواب را وارد نمایید *

Scroll to Top