برند،فراتر از بازاریابی

برند، فراتر از بازاریابی

تصور کنید که عازم یک سفر هستید.بروشورِ یک متجمع لوکس را به شما می دهند; اتاق های مجلل،باغ های بی نظیر، تصویر غذاها در منوی رستوران لذیذ و هوس برانگیز هستند و شما آنجا را رزرو می کنید./برند،فراتر از بازاریابی/

به هتل می روید. با اتاق های پر از کثیفی،غذاها غیر قابل تحمل، سرویس بسیار آلوده و کثیف مواجه می شوید; وقتی به مدیریت شکایت می کنید با برخوردی بی ادبانه و بی تفاوت و به بدترین شکل ممکن با شما رفتار می شود. نسبت به همه ی مجتع های تجاری بیزار و دلسرد می شوید.

برند،  چیزی فراتر از بازاریابی است. برند بدون در نظر گرفتن همه ی زوایای کاری و خدمات شما موفق نخواهد بود و باید بازتاب دقیقی از خدمات و اهداف باشد. مهم ترین سرمایه های شما –یعنی مردم- در دریافت و تفسیر برند بسیار فرهیخته و هوشیار هستند. این مرحله برای سازمان هایی که خدمات سخت ارائه نمی دهند بسیار مهم است – خدمات آنها دانش، تجربه و افراد هستند.

اگر حتی یکی از کارکنان نشان دهنده ی برند نباشد، این یعنی زمان مرگ آن تجارت فرا رسیده است.

شما موافق نیستید ؟

از یک هتل در وبسایتی مثل TripAdvisor.com دیدن کنید.نظرات مسافران را با دقت بررسی کنید.با چندین نفر مواجه می شوید که می گویند سرویس دهی نسبت به تبلیغات بسیار ضعیف بوده است. در عوض کارکنانی که نشان دهنده ی دقیق برند هستند، تجارت را به سمت موفقیت و ستاره شدن سوق می دهند.

برند : از همه ی جهات /برند،فراتر از بازاریابی/

برخلاف چیزی که همه تصور می کنند برند، لوگو، برچسب یا بروشور های بسیار مجلل و آنتیک نیست. یک برند پرقدرت همه ی جوانب و ویژگی های مهم را مثل رفتار با مشتری ها،  ارتباط کارمندان، فلسفه ی اصلی تجارت، خدمات و تبلیغات را نشان می دهد.

 

برند شما به کارمندان،مشتری ها رسانه ها و عموم مردم این ویژگی ها را به خوبی نشان می دهد.اگر این ویژگی ها در برند شما جلوه گر نباشند مشتری ها ناراضی خواهند بود.

هرچیزی که برخلاف تصورشان پیش آید، صدای اعتراضشان را به گوش دیگر مشتری ها و حتی رسانه ها می رساند و این مسئله روی تجارت شما تاثیر می گذار. در این صورت برند شما را نقض می کند و تصور اشتباهی در مورد شرکت تان ایجاد می کند که نظر مشتریان آینده نگر ، کارمندان و سرمایه گذاران در مورد تشکیلات تان را عوض می کند.

از طرف دیگر برند سازگار ، از همه نظر در رشد و رونق تشکیلات موثر است. یک برند قوی  باعث افزایش فروش و سود دهی بالا می شود. شرکت تان دارای جاذبه ی بیشتر و بهترین کارکنان خواهد بود.

فروشندگان نیز می توانند ارزش برند شما را به خوبی درک کنند و همکاری مناسبی با برند شما شروع می کنند; و این در حالی است که فروشندگان تجارت و برند شما را مثل کالایی با ارزش می بینند.

برند سازی شما  از نظر کارکنان/ برند،فراتر از بازاریابی /

برخورد کارکنان یکی از مهم ترین مسائل برای مشتریان است. در اینجا روش هایی آورده شده که نشان می دهد که کارکنان شما به بهترین شکل ممکن برند شما را نشان می دهند یا خیر؟

فلسفه ی دقیق شرکتتان را مشخص کنید

اولین قدم برای تقویت برند ، ایجاد طرحی حکیمانه و اندیشمندانه است که نشان می دهد شرکت شما دقیقا چگونه عمل می کند.مثلا شرکت معتبر Ritz Carlton Hotel مثال خوبی برای این مسئله است. آنها “۵ استاندارد طلایی”زیر را برای عملکرد تجارتشان بنا کردند که نقش کارکنان  را در نشان دادن برند مشخص می کند:

  • یک دید انقلابی در مهمان نوازی آمریکایی ها وجود دارد که با ایجاد محیطی لوکس برای مهمان ها جلوه گر شده است.عقیده ای که در تعهدنامه ی شرکت وجود دارد، توجه بی ریا به مهمان ها و راحتی آنهاست.
  • شعاری که میزان سرویس دهی به مهمانان را نشان می دهد این است “ما خانم ها و آقایانی هستیم که به خانم ها و آقایان خدمت می کنیم.”

 

  • سه  قدم سرویس دهی / برند،فراتر از بازاریابی /
  • خوش آمد گویی گرم و بی ریا که اگر ممکن است نام مهمان هم ذکر شود.
  • پیش بینی و برآوردن نیاز مهمان
  • خداحافظی مودبانه که اگر ممکن است نام مهمان هم ذکر شود

 

“۲۰ ” اصل که مسولیت ها و انتظاراتی را نشان می دهد که خدمات شرکت باید بر اساس آنها ارائه شوند.

در The Ritz Carlton خانم ها و آقایانِ کارمند، مهم ترین عوامل در خدمت به مهمان ها هستند.

 

برای یک تجارت کوچک و موفق آماده اید؟

بیاموزید که چگونه تجارت تان را با فشار های جانبی حاکم شروع کنید و به دنبال کشف استراتژی هایی برای جذب مشتری ها و سوددهی بالا باشید.

برقراری یک برند با ثبات.

اگرچه این مرحله همیشه اولین قدم در تاسیس یک تجارت است اما همیشه بسیار حائز اهمیت می باشد. باید یک برند با ثبات ایجاد کنید که همه ی تشکیلات شما از همه نظر در آن جلوه گر باشد.اما فقط استاندارد بودن کافی نیست و باید به دقت اعمال و واکنش ها را هم ارزیابی کنید.

همیشه یک بازرسی جزئی از همه ی جنبه های تجارت داشته باشید تا با مشتریان و عموم مردم هم در تعامل باشید. مطمئن شوید که همه ی کارکنان در شناسایی و نشان دادن برند شما توانمند هستند.

ممکن است یکی از کارکنان در رساندن مفهوم برند موفق نشود و یا فراموش کند.قصور یکی از کارکنان ممکن است غیرقابل بخشش باشد  و این در جلب مشتری به مشکل برمیخورد.

آنچه که به شما گفته شده را تمرین کنید.

بهترین روش در نشان دادن چنین مسئله ای ، این مثال است . اگر برند نشان دهنده ی تشکیلات تان باشد و بعد یکی از کارکنان وعده و وظیفه اش را فراموش کند و یا قصوری انجام دهد،برند شما (و فروشتان) شکست خواهد خورد.

مثلا در این مورد شرکت Wal-Mart می گوید:”ما اعتقاد داریم که یکی از رموز موفقیت ، مردم و شیوه ی رفتار ما با آنهاست.” اگر چه این موضوعی پیش پا افتاده است اما باعث دادن دستمزد غیرمنصفانه به کارکنان می شود.بعلاوه اگرچه همیشه مدعیِ ارزش والای مشتری هستند اما رفتارشان لزوما این ادعا را نشان نمی دهد.

اجرای رهنمود های برند.

به منظور اطمینان از ثبات برند، تشکیلات شما باید یک چارچوب یا مجموعه ای از رهنمودهای برند را نشان دهد.ما فقط در مورد یک لوگو یا هویت صحبت نمی کنیم، بلکه یک برند حقیقی نشان دهنده ی ارتباط و شرح جایگاه برند شرکت، پیام های کلیدی، ارزش های پایه، ویژگی برند، سنجش موفقیت و فرایند رسیدگی به مشتریان و بازخورد آنها است.

Federal Express یکی از پیشگامان در این ایده بوده است.یک دریانورد بین المللی برنامه ای اینترنت محور را بکار گرفته که خط مشی برند شرکت را نشان می دهد.این رویکرد پیچیده، برای هرچیزی رهنمودی دارد،  از استاندارد های گرافیکی مورد استفاده ی لوگوهای شرکت گرفته تا چگونگی تاثیر تفاوت فرهنگ ها روی برند

(مخصوصا برای شرکت های جهانی مفید است).مشخص کردن خط مشی برند،هیچ جایی برای سوء تفاهم باقی نمی گذارد  و به ثبات همه ی سطوح تشکیلات کمک می کند.)

درک و ارزیابی تفاوت فرهنگ ها / برند،فراتر از بازاریابی /

با پیشرفت تکنولوژی ، ارتباطات و اینترنت، ما حقیقتا به یک اقتصاد جهانی تبدیل شده ایم. در نظر گرفتن تفاوت فرهنگ ها هنگام ساخت یک برند از هر زمان دیگری مهم تر است.

بخصوص اگر تجارت شما دسترسی بین المللی داشته باشد.کلمات و عبارات در زبان امریکایی ها با استفاده از ترجمه ممکن است در دیگر کشورها همان معنی و مفهوم مبدا را نداشته باشد.ممکن است آنچه که برای یک مشتری در امریکا ارزش مثبت تلقی می شود، در جایی دیگر نمود و بازخوردی کاملا متفاوت داشته باشد.

در گذشته،  امریکا یک مدل برای همه نوع تقلیدی محسوب می شد.اما امروزه این گونه نیست.از این رو موسسه ها و شرکت ها ناگزیراند تا مطمئن شوند که برندشان این تفاوت فرهنگ ها را بخوبی در نظر گرفته است یا خیر; البته این درحالی ست که خواهان رسیدن به موقعیت جغرافیایی خوبی هستند.

برند، به مراتب بیشتر از تلاش های بازاریابی شما نمود دارد.برند، بخوبی نشان دهنده ی افراد پشت این کار و افرادی که در درمقابل مشتریان هستند، می باشد.پس زمان بسیار زیادی را صرف یکسان کردن  فرهنگی که برند شما منتقل می کند با اصلِ برند کنید.

کارکنانتان را به نشان دادن دقیق برند تعلیم دهید.میزان ثبات برندتان را در همه ی زمینه های تجارتتان بررسی و ارزیابی کنید.اگر اینگونه عمل کنید نتیجه اش تقویت و تحکیم برندتان و قرار دادنِ تجارتتان در جایگاهی مثبت است.

 

با تشکر / شرکت تبلیغاتی ادریس 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جواب را وارد نمایید *

Scroll to Top