بازاریابی کمیابی

بازاریابی کمیابی

در این روش از بازاریابی به مخاطب هدف القا میشود که تعداد و زمان خرید محصول یا خدمات کاملا محدود است.در این روش از بازاریابی باید حس ضرورت خرید برای محصولی که کمیاب است و زمان خرید آن محدود است به مشتری منتقل شود./بازاریابی کمیابی/

در این روش به نوعی ترسی مصنوعی ایجاد میشود که اگر مشتری محصول یا خدمات را خریداری نکند ٬ هرگز نمیتواند به محصول مورد نظر با شرایط فعلی ( قیمت و گارانتی و …) دسترسی داشته باشد.

مزایای استفاده از بازاریابی کمیابی

آمارها نشان میدهد اگر این روش از بازاریابی به خوبی اجرایی شود در دراز مدت میتواند مشتریان وفادار بیشماری را جذب برند کند. ترس از محدودیت در دسترس بودن محصولات و خدمات باعث میشود سرعت فروش خیلی افزایش پیدا کند.

اگر استراتژی حرفه ای برای بازاریابی کمیابی داشته باشید نسبت به رقبا بیشتر جلب توجه میکنید و این تغییر به فروش بیشتر برند ختم میشود.

معایب و اشکالات بازاریابی کمیابی

گاهی ممکن است بازاریابی کمیابی کاملا نتیجه معکوس داشته باشد که به چند مورد از آن اشاره میکنیم …

۱- اگر مشتریان وفادار حس انحصار طلبی برندتان را درک کنند ممکن است این مشتریان به تدریج از خدمات و محصولات برند فاصله بگیرند.

۲-  اگر مشتری ٬ هوشمندانه تشخیص دهد صرفا جهت فریبکاری از روش بازاریابی کمیابی استفاده میکنید٬ این روش را حیله گری میداند و برند را ترک میکند.

۳- بازاریابی کمیابی در رابطه با محصولاتی با ارزش میتواند به هویت برند ضربه وارد کند.

۴- برخی خدمات و محصولات همیشه نیاز به خرید و آپدیت دارد . ترس از محدودیت در آینده ٬ میتواند مشتریان فعلی را فراری دهد .

و …

برای استفاده از این روش بازاریابی بهتر است با راه اندازی کمپین تبلیغاتی حرفه ای ٬ تعداد و زمان در دسترس بودن خدمات و محصولات تان را بیان کنید. اگر بانک اطلاعاتی کاملی داشته باشید ( بانک ایمیل و ..) این روش با ارسال فراخوان به همه ی مخاطبان اثربخش تر است.

 

با تشکر / شرکت برند سازی و هویت بصری ادریس

2 Responses to بازاریابی کمیابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جواب را وارد نمایید *

Scroll to Top